Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.
      Vše pro šperky se SWAROVSKI ® CRYSTALS 

Daniel Swarovski

Jméno Daniel Swarovski se stalo v průběhu minulého století pojmem a těžko najdete někoho, komu toto jméno nic neříká. Stalo se synonymem pro nejkvalitnější šperky a bižuterii. Šperky Swarovski zná celý svět a jsou oblíbené nejen mezi celebritami, ale i mezi lidmi, kteří mají smysl pro krásné šperky, krásu a kvalitu. Než se ale stal ze jména Swarovski celosvětový fenomén, vedla k úspěchu krystalů a šperků značky Swarovski dlouhá cesta.

Zakladatel firmy Daniel Swarovski se narodil v malé vsi Jiřetín pod Bukovou nedaleko Jablonce nad Nisou. Již jako malé dítě prokazoval vyjímečnou zručnost. Mladý Daniel Swarovski se vyučil uměleckým pasířem u firmy Gebrüder Feix z Albrechtic nedaleko Tanvadlu. V té době bylo běžné broušení kamenů ručním způsobem. Již tehdy museli výrobci díky konkurenci a tlaku na stále nižší cenu přicházet s nápady ke snížení nákladů na výrobu. Zaměstnavatel tedy Daniela Swarovski poslal do světa pro získání potřebných zkušeností.

Daniel Swarovski se vydal do Vídně, do jednoho z tehdejších center výroby bižuterie a šperků. Swarovski zde od několika šperkařských mistrů získává cenné zkušenosti a technologické znalosti. Ve Vídni se rovněž setkává na Velké technické výstavě s Františkem Křižíkem, který zde instaloval elektrické osvětlení. Nadšený Swarovski se inspiroval novými poznatky a vyvinul elektřinou poháněný stroj na broušení skleněných šatonů. Zde se zřejmě nachází přelomový moment vedoucí v následujících letech ke vzniku bižuterie a šperků Swarovski. V roce 1892 nechal Swarovski svůj stroj na broušení šatonů patentovat a následně spouští s pomocí jednoho mecenáše výrobu skleněných šatonů.

Pro výrobu elektřiny potřebné k pohonu brusných strojů používal Swarovski malou vodní elektrárnu na řece Kamenici. Vydatnost průtoku byla však slabá a v průběhu roku kolísavá a nemohla tak uspokojit stále se zvyšující nároky při zvyšování produkce. O šperky a bižuterii Swarovski byl totiž stále větší a větší zájem. Swarovski se tedy nakonec přesouvá do rakouského města Wattens, poblíž Innsbrucku, kde si pronajímá bývalé továrny. Zde je vybudována vlastní vodní elektrárna na řece Inn, která je svým průtokem schopna hnát generátor potřebný pro výrobu elektrické energie.

V roce 1895 Swarovski zakládá vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie, která se velmi brzo prosazuje na trhu, zejména díky výrobě šatonů. Společnost vyváží šperky do Německa, USA a Velké Británie.

V roce 1900 firma kupuje pronajatou továrnu a vyvíjí úsilí o získání vlastní sklárny, aby byla soběstačná z hlediska dodávek surového skleněného materiálu, který se dováží z Jablonecka. V roce 1913 se společnost stává soběstačnou i v dodávkách materiálu.

Swarovski vyrábí rozmanitou paletu křišťálových komponentů SWAROVSKI ELEMENTS, které slouží mnoha návrhářům šperků a oděvů. Jsou používány i ke zdobení různých módních doplňků, ale i mobilních telefonů.